Δημοτικό Σχολείο Σκοτούσσης

Πληροφορική
Επιπλέον

Το σχολείο μας από το 2013 υιοθέτησε τη χρήση του λειτουργικού συστήματος Linux Mint. Είναι μία διανομή που στηρίζεται στο Ubuntu Linux.

Μετά από εκτεταμένες δοκιμές πολλών διανομών σε πολλούς τύπους υπολογιστών κατά τα προηγούμενα δύο έτη, καταλήξαμε στην εγκατάσταση του Linux Mint 14 (το 2013).

Παρακολουθήσαμε τις αναβαθμίσεις του Linux Mint και φτάσαμε πλέον στην έκδοση 17.3

Το 2014 πραγματοποιήσαμε βιωματικό σεμινάριο για το Linux Mint για εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονταν να περάσουν στη χρήση ελεύθερου λογισμικού.

Η εμπειρία πλούσια (από εκπαιδευτικούς και από μαθητές) και παρουσιάζεται αναλυτικά μέσα από αυτές τις σελίδες.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όλο το υλικό που παρουσιάζεται (παρουσιάσεις, οδηγοί, πολυμέσα, κλπ) δεν έχει αντιγραφεί από οπουδήποτε. Είναι πρωτότυπο και ελεύθερο για εκπαιδευτική χρήση (όχι όμως για εμπορικούς σκοπούς).

Αν σας ενδιαφέρει η χρήση ελεύθερου λογισμικού, ίσως βρείτε ενδιαφέροντα αυτά που παρουσιάζονται εδώ.

ΕΙΣΟΔΟΣ