Δημοτικό Σχολείο Σκοτούσσης

Επίσκεψη στα γραφεία των «Πελαργών»
(Ο Σύλλογος φίλων της επίσημης αγαπημένης Εθνικής ομάδας Μπάσκετ)

Σύμφωνα με το βιβλίο Φυσικής Αγωγής των Ε΄& ΣΤ΄ τάξεων «Η συζήτηση και ο προβληματισμός για θέματα σωστής αθλητικής συμπεριφοράς, με συμμαθητές και μεγαλύτερους, μας βοηθάει να αναπτύξουμε την ικανότητα να συμπεριφερόμαστε σωστά τόσο στην καθημερινή μας ζωή όσο και στη σχολική ζωή μας».
Ξέρουμε ότι οι «Πελαργοί» είναι ιδανικοί για να συζητήσουμε μαζί τους για τη σωστή αθλητική συμπεριφορά, τόσο στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, όσο και σε αθλητικούς χώρους.
Έτσι τη Δευτέρα 14 Ιουνίου 2010 και ώρα 10.00 π.μ. , στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη του Ν. Σερρών, συναντήσαμε τον πρόεδρο των «Πελαργών» κ. Μηλούση Θάνο.
Οι μαθητές των Ε΄& ΣΤ΄ τάξεων, με την καθοδήγηση της γυμνάστριας Μερτζανίδου Ιωάννας,  παρουσίασαν στους υπόλοιπους μαθητές, εκπ/κούς και τον πρόεδρο των «Πελαργών» κ. Μηλούση Θάνο, την εργασία τους για: την Ιστορία της καλαθοσφαίρισης, την τοπική ομάδα των «Ικάρων», το Νίκο Γκάλη, τους «Πελαργούς», το τραγούδι που ετοίμασαν για τους «Πελαργούς» και το διαφημιστικό τους σποτ για τη σωστή αθλητική συμπεριφορά.
Ακολούθησε συζήτηση, με τον πρόεδρο κ. Μηλούση Θάνο, για το σκοπό ύπαρξης των «Πελαργών» αλλά και για τα ανησυχητικά τελευταία επεισόδια βίας στο χώρο του μπάσκετ.
Ακολούθησε ξενάγηση στα γραφεία των «Πελαργών», όπου τα παιδιά φωτογραφήθηκαν και δέχτηκαν ευχάριστα από τον πρόεδρο , αναμνηστικά DVD με τη δράση των «Πελαργών» και τα κατορθώματα της αγαπημένης μας Εθνικής ομάδας Μπάσκετ.
Μεγάλη εντύπωση προκάλεσε στους μαθητές, η διεθνής αναγνώριση των «Πελαργών» και η όμορφη σχέση με τους παίκτες της Εθνικής μας. Όμως αυτό που έμεινε «κολλημένο» στο μυαλό τους ήταν η συμβουλή του κ. Θάνου Μηλούση: «Όσο η ομάδα σας χάνει, τόσο η φωνή σας θα δυναμώνει… γιατί αυτό είναι το μόνο που χρειάζονται από εσάς εκείνη τη στιγμή….»
Τον ευχαριστούμε γιατί όντως μας βοήθησε να γίνουμε σωστοί φίλαθλοι, να γίνουμε… «ΠΕΛΑΡΓΟΙ»!!!

Το υλικό οργανώνεται από τους μαθητές της Ε' και ΣΤ' τάξης