Δημοτικό Σχολείο Σκοτούσσης

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Η χρησιμότητα του Διαδικτύου είναι δεδομένη για τον πολίτη της Κοινωνίας της Πληροφορίας και οι υπηρεσίες που προσφέρει το καθιστούν πολύτιμο εργαλείο της μαθησιακής διαδικασίας. Ωστόσο, η ορθή και ασφαλής αξιοποίησή του από τους μαθητές απαιτεί την ανάπτυξη συγκεκριμένων δεξιοτήτων. Η φύση του Διαδικτύου δεν εγγυάται ασφάλεια για τον ανήλικο χρήστη, καθώς οι δημοσιευμένες πληροφορίες δεν χαρακτηρίζονται πάντα από καταλληλότητα και εγκυρότητα, ενώ οι ταυτότητες και οι σκοποί των συντακτών δεν είναι πάντα εμφανείς.
Οι παρακάτω οδηγίες - συμβουλές ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου είναι απο το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και απευθύνονται σε γονείς, εκπαιδευτικούς και μαθητές. Εκείνο που προέχει είναι η γνώση και όχι η δαιμονοποίηση του διαδικτύου που μοιάζει ο εύκολος δρόμος κυρίως για τους γονείς. Το Διαδίκτυο μέρος της καθημερινής μας ζωής, εργαλείο της μαθησιακής διαδικασίας, αποτελεί μια απτή πραγματικότητα στην οποία ανήκουμε και συμμετέχουμε ενεργά.

Α. Γονείς

Β. Εκπαιδευτικοί

Γ. Μαθητές

Ασφαλής πλοήγηση μέσα απο ιστορίες

Το απέραντο δάσος

Picture
Το Απέραντο Δάσος διηγείται την ιστορία του εννιάχρονου Νικόλα που μαθαίνει πώς να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή και το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.

Οι καινούριοι φίλοι της Άννας

Picture

Οι καινούργιοι φίλοι της Άννας είναι η συνέχεια της ιστορίας το Απέραντο Δάσος και πρωταγωνίστρια είναι η ξαδελφούλα του Νικόλα, η Άννα.
Picture
Η παραπάνω ιστορία έχει τίτλο "Η καθημερινή ζωή της οικογένειας Γεωργίου" και απευθύνεται στους γονείς.

Picture

Παίξε το παιχνίδι Wild Web Woods και μάθε περισσότερα για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Picture

"Καλώς ήλθες στο νησί του s@ferinternet.gr". Απο τον ιστότοπο www.saferinternet.gr